Dažniausiai užduodami klausimai apie hipnozę ir RTT

Hipnoterapija ir Rapid Transformational Therapy - tai labai efektyvūs įrankiai, padedantys išsilaisvinti iš nepasitikėjimo savimi, baimių, nerimo ir atrasti geresnę gyvenimo kokybę. Nors tiek hipnozė, tiek RTT yra plačiai naudojamos visame pasaulyje, kartais iškyla klausimų bei neaiškumų, kuriuos aptarsime šiame puslapyje.

Rapid Transformational Therapy (RTT), sukurta žinomos ir ilgametę patirtį turinčios terapeutės, lektorės, knygų autorės Marisos Peer, yra mišri terapijos rūšis, sujungianti hipnozės, kognityvinės elgesio terapijos, psichoterapijos, neurolingvistinio programavimo elementus.

Kas yra RTT terapija?
Ar RTT terapija yra saugi?

RTT yra saugus metodas, gebantis sukurti ilgalaikius pokyčius. Visgi yra atvejų, kuomet ši terapija nėra rekomenduojama. Aš nedirbu su asmenimis, kuriems diagnozuota epilepsija, psichozė, šizofrenija, neurozė, bipolinis sutrikimas. Konsultacijos metu labai svarbu atviras pokalbis apie sveikatos būklę, ligų diagnozes, kad būtų galima tinkamai įvertinti, ar RTT yra tinkama terapijos forma.

Kas yra hipnozė?

Vienas iš RTT terapijos elementų yra hipnozė, atvedanti žmogų į transo būseną. Transas yra pakitusi sąmoningumo būsena, kuriai būdingas padidėjęs atsipalaidavimas, susikaupimas.

Jei kada nors atvykote automobiliu į kelionės tikslą ir buvo sunku prisiminti, kokiu keliu važiavote, arba taip stipriai įsitraukėte į filmo siužetą, kad suskambus telefonui pašokote iš vietos - tai reiškia, kad jau patyrėte transo būseną ir greičiausiai ją patiriate kelis kartus per dieną, tik to nepastebite, nes tai yra visiškai įprasta ir normalu.

Ar sesijai reikia ypatingo pasiruošimo?

Pasiruošimas sesijai yra labai paprastas - reikia jaustis patogiai. Tai reiškia, kad reikėtų apsirengti patogiais drabužiais, kurie nekeltų diskomforto ar suvaržymo. Taip pat prieš sesiją rekomenduoju nueiti į tualetą, išjungti telefono garsą, jei susitikimas vyksta internetu - įjungti kompiuterį į elektros tinklą, būti netoli interneto modemo, pasitikrinti kompiuterio kameros ir mikrofono veikimą. Galima netoliese pasidėti stiklinę vandens ir popierinių nosinaičių, jeigu atsirastų poreikis išsiverkti. Taip pat, jei namuose yra kitų žmonių, reikėtų juos informuoti apie vykstančią sesiją ir paprašyti netrukdyti apie 2 valandas.

Ar sesijos metu aš miegosiu/būsiu be sąmonės?

Yra keletas transo būsenos lygių. Lengvo transo būsena primena meditaciją arba stiprų atsipalaidavimą. Visgi medituojant ar gero masažo metu nebūnate be sąmonės, galite save valdyti, kontroliuoti savo kūną, o prireikus - atsibusti ir atsikelti nuo kėdės ar gulto. Lygiai taip pat būna ir RTT terapijos metu. Patogiai įsitaisius galite pajusti malonų atsipalaidavimą, kūnas gali būti šiek tiek apsunkęs, tačiau girdėsite ir jausite viską, kas vyksta aplink ir taip pat būsite pakankamai aktyvus, kad galėtum kalbėti su manim. Bet kuriuo metu galėsite sustabdyti procesą ir atsibusti.

RTT terapijos veiksmingumo transo gylis nekeičia. Nėra svarbu, ar jausite tik truputį didesnį atsipalaidavimą, ar būsite visiškoje ramybės būsenoje - terapija vis tiek veiks. Kad RTT sesijos metu užsimegztų pokytis, visiškai pakanka panirti į lengvą transą.

Kaip vyksta RTT sesija?

Sesijos metu mes turėsime konkretų tikslą, kurio sieksime. Pavyzdžiui, išsiaiškinti, kodėl jums taip sunku užmigti ir kaip tai pakeisti.

RTT sesiją pradėsime nuo hipnozės. Aš paprašysiu užsimerkti, atliksime viso kūno raumenų relaksacijos pratimą. Tai neilgas ir malonus procesas, kuris padės atsipalaiduoti ir nurimti, atsiverti būsimam procesui.

Tada bendrausiu su jūsų pasąmone ir paprašysiu prisiminti, kada, kaip ir kodėl atsirado problema, kurią norime išspręsti. Gali būti, kad iškils kažkokie praeities prisiminimai, kurie yra susiję su dabartine problema, mes pasikalbėsime, kas įvyko, kaip tai jus paveikė, kokius įsitikinimus ar įpročius suformavo. Sugrįšime į tris keturis prisiminimus ar situacijas, kol pasieksime visišką supratimą ir aiškumą apie tai, kas ir kodėl įvyko.

Tada pereisime prie situacijos keitimo įvairiais įrankiais, tokiais kaip įsitikinimų performulavimas, dialogas su problemą sukeliančia pasąmonės dalimi ir pan.

Galiausiai įvyks transformacija - bus kalbama apie naujus elgesio modelius, paleisime senus įsitikinimus ar patirtis, kurios apsunkina buvimą dabartyje.

Tada padėsiu sugrįžti iš transo būsenos į budrumą ir aptarsime tai, kaip ėjosi sesija, kaip jautėtės ir ką pavyko atrasti.

Po sesijos aš sukursiu asmeninį transformacijos įrašą, kuris bus paremtas sesijos metu iškilusia informacija.

Kam reikalingas transformacinis įrašas?

Mūsų protui patinka tai, kas yra pažįstama, tai jis tapatina su saugumu. Būtent todėl kartais net ir pozityvūs pokyčiai nėra lengvi ir patogūs, nes protas vis nori sugrįžti ten, kur saugu. Transformacinis įrašas skirtas tam, kad per kartojimą nauji elgesio modeliai, naujos mintys ir įsitikinimai taptų pažįstami, įprasti ir priimtini. Šio įrašo reikėtų klausytis apie 3-4 savaites, jei vėliau seka kita sesija. Jeigu daugiau sesijų nebedaroma, įrašo geriausia klausytis 90 dienų - tiek laiko mūsų smegenyse formuojasi nauji neuronų tinklai, kurių dėka nauji įpročiai ar mąstymo modeliai išlieka.

Ar užhipnotizuotas žmogus gali kontroliuoti tai, ką sako? Ar išsakysiu savo paslaptis prieš savo valią?

RTT sesijos metu tikrai niekaip nepaveikiama laisva valia ir nėra priežasčių nerimauti, kad kažkas bus daroma prieš jūsų valią. Jeigu prisiminsite dalykus, kuriais nenorėsite su manimi pasidalinti - tai visiškai normalu ir priimtina. Man nėra svarbu tiksliai žinoti, kas įvyko. Man svarbu, kad jūs suprastumėte savo įsitikinimų priežastis ir praeities įvykių prasmę, tai gali vykti ir man nepasakojant visų detalių. Viską, ko nenorėsite sakyti, galėsite pasilikti sau. Taip pat viskas, kuo pasidalinsite su manimi prieš, per ir po sesijos, išliks 100% konfidencialu ir nebus atskleista niekam kitam, išskyrus tuos atvejus, kai keliamas realus pavojus sau arba aplinkiniams.

Ar įmanoma hipnozės metu žmogų priversti daryti tai, ko jis nenori daryti?

Nors hipnoterapija yra labai stiprus įrankis, visgi ji nėra tokia stipri, kad priverstų žmogų daryti tai, ko jis nenori. Hipnozė, atliekama RTT metu, neturi nieko bendra su tuo, ką matome filmuose ar popkultūroje. Mano tikslas - padėti, o ne kurti pramogą, tad RTT sesijų metu žmonės nekudakuoja ir nešoka baleto. Scenos hipnozė nėra hipnoterapija. Taip pat nėra pagrindo jaudintis, kad terapeutas įteigs kažką neigiamo ar žalingo. Klientas priima tik tuos pasiūlymus, kurie neprieštarauja jo gerovei ir moralei.

Ar įmanoma užstrigti transo būsenoje ir nebepabusti iš hipnozės?

Ne. Hipnozės metu nėra sukeliama koma, iš kurios žmogus nebegalėtų pabusti. Tai yra laikina būsena, kurią mes patiriame ir iš kurios sėkmingai „išeiname“ kelis kartus per dieną. Jeigu hipnozė yra atliekama internetu, tokiu atveju, jei interneto ryšys netikėtai dingtų, jūs paprasčiausiai suprastumėte, kad nebegirdite mano balso ir sugrįžtumėte atgal į budrumo būseną.

Ypač retais atvejais labai atsipalaidavęs žmogus gali užsnūsti, tokiu atveju tiesiog šiek tiek pamiegosite ir atsibusite lygiai taip pat kaip atsibundate po trumpo pogulio.

Ar terapija gali pažadinti senas traumas?

Jeigu praeityje teko patirti didelių traumų, tokių kaip smurtas, prievarta, kurios paliko didelius emocinius randus, reikėtų pasitarti su savo psichoterapeutu.

Jeigu sesijos metu sugrįžtumėte į nemalonius prisiminimus, juos tik prisiminsite o ne išgyvensite iš naujo. Jei kada nors stipriai susimušėte koją, tikriausiai galite prisiminti, kad tada jautėte labai didelį skausmą, tačiau tai nereiškia, kad jį vėl galima pajusti bei iš naujo išgyventi prisiminimo metu.

Žinau ką reikia daryti, kad šis procesas būtų saugus ir sukeltų mažiausią diskomforto kiekį, arba išvis nekeltų jokių nemalonių emocijų (tai priklauso nuo konkrečios situacijos). Mano siekis yra paversti šią patirtį kiek įmanoma lengvesne ir paprastesne jums.

Atėjo metas pokyčiams?

Kviečiu užsiregistruoti į nemokamą pažintinį pokalbį, kurio metu aptarsime jūsų poreikius, lūkesčius ir suteiksiu reikiamą informaciją, kad galėtumėte priimti sau geriausią sprendimą.